DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Naše činnost v roce 2020

Příspěvek do Vacenovického zpravodaje:

 

Rok 2020 a Mužský sbor z Vacenovic

 V tuto chvíli bych se za normálních okolností rozepsal o akcích a zážitcích našeho mužského sboru v letošním roce. Chtěl jsem se s vámi podělit o krásné chvíle prožité při písničce i při pohárku, chvíle prožité s kamarády z ostatních sborů i prožité s vámi – našimi vděčnými posluchači a diváky.

Úvod letošního roku ještě nenaznačoval, že by tomu mělo být jinak než v uplynulých letech.

Avšak realita roku 2020 byla, a stále ještě je, úplně jiná. My nyní víme proč – život nám zcela změnil COVID-19. Schválně píšu tato slova i do článku o naší činnosti – a věřte, že bych byl nesmírně šťastný, kdyby si někdo tento článek četl za pár let a řekl si: „Vlastně jo, vždyť už jsem málem zapomněl – to byl ten divný rok, to byla ta divná doba, že se dokonce ani zpívat nesmělo.“

Ale vraťme se v myšlenkách do 16. února a do sálu Hospody U Letochů. Již XVI. Předfašaňkové setkání mužských sborů bylo jednou z mála akcí v širokém okolí, kterou se podařilo uspořádat. Naše pozvání přijali a na vacenovských prknech, co znamenají svět, se vám se svými písničkami představili kamarádi z mužských sborů z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Bulhar, Dubňan, Hroznové Lhoty, Mikulčic, Milotic, Prušánek, Rohatce, Ratíškovic, Smolinského (SR), Svatobořic – Mistřína a domácí Mužský sbor z Vacenovic s doprovodem Veroniky Stašové. Nechyběl ani náš tradiční host ženský sbor Marijánky z Vacenovic. Vystoupení našeho speciálního hosta – souboru vokálních čarodějek Babské ucho, vyvolalo po každé písničce velký aplaus a nekončící potlesk. Babské ucho je šestice zpěvaček z různých slováckých regionů, pod uměleckým vedením Evy Rohleder. Čerpají inspiraci z písní slovanských národů – moravských, slovenských, ukrajinských, srbských a makedonských. Neotřele a s humorem pronikají na alternativní i přísně folklórní scény. Tak jako každý rok, i letos celým programem provázela Jana Měchurová. Spokojení účinkující a diváci se do Vacenovic určitě budou rádi vracet. Na tomto místě bych chtěl znovu poděkovat všem sponzorům a našim příznivcům, kteří setkání podpořili nejen finančně, ale i materiálně.

Těsně po vacenovském koštu vína nastalo v ČR období kulturního ticha.

Koronavirová opatření se uvolnila až s příchodem prázdnin. Toho rychle využili kamarádi z Ratíškovic a uspořádali v areálu sklepů na Slavíně odložené Zpívání pod Náklem. Počasí vyšlo, diváci i pořadatelé byli spokojení. Dobrá nálada pokračovala i po pódiových vystoupeních. Cimbálová muzika Vonica z Krumvíře to rozjela před pořadatelským sklepem a do pozdních nočních hodin se ze Slavína nesly krásné slovácké písničky.

Toho, že koronavirus byl na dovolené, využili i chlapi z Hroznové Lhoty. Jejich pozvání na Folklorní odpoledne jsme rádi přijali. A udělali jsme dobře. Za normálních okolností se s některými sbory setkáváme i několikrát za rok. Letos jsme spoustu z nich potkali jenom jednou, a to třeba zrovna v Hroznové Lhotě. O to srdečněji naše setkání proběhlo a po odpoledni plném zážitků se nám těžko odjíždělo z Hroznovky domů.

V září jsme ještě stihli pogratulovat obci Rohatec k 750. narozeninám. Součástí velkolepých oslav byla i Přehlídka mužských sborů, na kterou nás pozvali rohatečtí zpěváci. Naše zážitky se dají shrnout do všeříkajícího prohlášení: „Tož byla to pěkná a vydařená oslava“ ☺.

Byla to naše zatím poslední akce – koronáč se v září nejenom vrátil, ale udeřil ještě větší silou než v jarních měsících. Mám před sebou kalendář akcí, kterých se měl náš sbor v letošním roce zúčastnit, a mám smutek v očích, když vidím červené ZRUŠENO ve sloupci Poznámka. Uvědomuji si, jak nejenom mně, ale i celému sboru chybí pravidelné páteční zkoušky a víkendová vystoupení. A navíc hrozí velké nebezpečí, že naše manželky si zvyknou na to, že chlap je skoro každý večer doma, a budou to vyžadovat i v době „pokoronavirové“ ☺.

Doufáme, že kovid si dá oddych, a my vás budeme moci přivítat na XVII. Předfašaňkovém setkání mužských sborů, které plánujeme uspořádat v neděli 31. ledna 2021. Opět pozveme sbory z blízkého okolí i ze vzdálenějších regionů, abyste měli možnost zhlédnout pestrost krojů a krásu lidového zpěvu a hudby.

Děkujeme našim rodinám za obrovskou podporu a trpělivost.

Vám, věrným posluchačům a divákům, patří velký dík za  přízeň.

Všem přejeme krásné prožití svátků vánočních a úspěšný a lepší nový rok 2021.

Mužský sbor z Vacenovic, z. s., Zdeněk Novotný